Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

O zdravom opaľovaní a opaľovacích prostriedkoch

Pridané: 07.06.2018

O zdravom opaľovaní a opaľovacích prostriedkoch.

 

Je úplne prirodzené, že sa so začiatkom každej letnej sezóny objavujú v médiách a na sociálnych sieťach články a videá, ktoré nám pripomínajú zásady správneho opaľovania sa a pobytu na slniečku.  Nepriaznivé účinky slnečného žiarenia na pokožku sú známe už dávno. Nejde len o predčasné starnutie kože, ktorého sa hlavne ženské pohlavie tak veľmi obávame.  Sú tu aj oveľa závažnejšie reálne riziká ako je napríklad rakovina kože.  


Preto mi hneď na úvod dovoľte pripomenúť zopár všeobecne známych a poučných slov o opaľovaní.

Veľmi dôležitá je prevencia. Používanie opaľovacích prostriedkov s ochrannými UVA a UVB faktormi, odpovedajúcimi kožnému fototypu, miestu pobytu a dĺžke doby opaľovania. Opaľovacie krémy  neposkytujú úplnú ochranu pred poškodením pokožky z UV žiarenia. Dôležité je opaľovací krém kombinovať s ďalšími ochrannými prostriedkami, ako je nosenie čiapky a oblečenia, zdržiavať sa v tieni a nevystavovať sa nadmerne priamemu slnečnému žiareniu.


Napriek týmto všeobecne známym pravidlám, je väčšina z nás ochotná ísť do rizika a uchmatnúť si pre seba čo najviac slnečných lúčov.  Opálená pokožka nám dodáva pocit istoty. Cítime sa sebavedomo, žiaduco a nebojím sa použiť aj slovo sexi. Svoje telo, ktoré je  väčšinu roka zahalené môžeme konečne vystaviť v plnej kráse a  tešiť sa z obdivných  pohľadov opačného pohlavia.


V posledných rokoch sa doslova roztrhlo vrece s prírodnou kozmetikou a rôznymi blogmi, na ktorých vám milovníčky kozmetiky ponúkajú návody  „DIY“  na výrobu domácej prírodnej kozmetiky.  Stačí ak zmiešate niekoľko surovín nakúpených v e-shope alebo kamennom bio obchode a hotovo. Ono je to také lákavé a vzrušujúce. Poviete si, aj ja si chcem niečo namiešať, vyrobiť a tešiť sa z toho, ako vynikajúco bude o moju pokožku postarané.   V návodoch na prípravu domácich „opaľovákov“, ktoré nájdete na internete sa opakujú tie isté suroviny.  Prírodné oleje (kokosový, malinový, mrkvový), bambucké maslo a oxid zinočnatý (minerál, ktorý chráni pokožku tým, že od nej odráža UV žiarenie, na rozdiel od prípravkov s chemickými látkami, ktoré lúče absorbujú). Návody na prípravu domácich „opaľovákov“ sú často doplnené tvrdeniami o výške SFP v rozsahu minimálne od 20 do 50, čo sa mi  zdá trochu pritiahnuté za vlasy, ak sa na e-shopoch s týmto sortimentom dočítate, že  mandľový olej dosahuje SPF maximálne 5 a kokosový olej maximálne 8. Myslím si, že nejde len o suroviny, ale aj o ich správny pomer a postup, kedy, čo a s čím zmiešať.


Neviem ako vy, ale ja nechcem experimentovať na sebe a ani na svojich deťoch. Chcem si bezstarostne a v pohode užiť slniečko,  more, piesok na tele  a vietor vo vlasoch.  V obchodoch a e-shopoch s prírodnou kozmetikou už nájdete veľa opaľovacích prostriedkov, ktoré neobsahujú chemické látky a ponúkajú vám lepšiu a zdravšiu alternatívu s oxidom zinočnatým alebo oxidom titaničitým.


Presne takého „opaľováky“ nájdete aj v ponuke prírodnej kozmetiky Nacomi.  Mňa dostalo regeneračné maslo po opaľovaníolejček urýchľujúci opálenie. 


A prečo im dávam päť hviezdičiek z piatich možných? Bohužiaľ patrím k osobám s citlivejšou a svetlejšou  pokožkou a akokoľvek sa chránim moje prvé opálenie je vždy červené.


Regeneračné maslo po opaľovaní pomáha presne s týmto problémom. Vaša neobľúbená červená sa rýchlejšie mení na zlatistú hnedú. Zkladom je makadamiový olej, kakové maslo a  extrakty z aloe a ovsa na upokojenie slnkom podráždenej pokožky. Maslo je najlepšie použiť na noc.  Jeho vôňa je veľmi jemná a nevtieravá. Keďže základom je makadamiový olej, masielko sa v teple topí. Preto odporúčam skladovať ho v chladnejšom prostredí prípadne v chladničke.


Ďalší výrobok, ktorému dávam päť hviezdičiek z piatich možných je olejček so zlatými trblietkami. Tento olejček používam celé leto a to aj počas dní,  keď sa chytať bronz práve  nechystám. Je jednoducho úžasný! Základom je taktiež  makadamiový olej, ktorý má prirodzený ochranný faktor 6. Olej rýchlo absorbuje bez pocitu mastnoty. Pokožka je po použití hydratovaná, na dotyk zamatovo hladká a pružná. Vďaka zlatým trblietkam je pokožka  nádherne rozjasnená. Olej dodáva pokožke zlatistý odtieň, čo moja svetlá pokožka veľmi oceňuje. S týmto olejčekom nemám pocit, že moje biele nohy je vidieť už z diaľky dvoch metrov.


 

Cieľom tejto mojej úvahy o opaľovaní nebolo, aby ste sta prestali hrať na alchymistov, zabávať sa, objavovať nové veci a tešiť sa z vlastných výrobkov. To v žiadnom prípade. Ak máte overené návody, ktoré fungujú a prinášajú vám spokojnosť, tak sa z toho tešte aj ďalej. Zložitejšie veci však radšej prenechajme odborníkom na to určeným.

 

Neexperimentujte, obzvlášť ak ste majiteľmi svetlej a citlivej pokožky, ktorá sa na slniečku rýchlo spáli. Všetkým prajem príjemné prežité leto či už pri mori, na horách, v aqua parku alebo aj na obyčajnom mestskom kúpalisku.

 

Doopálenia a nespálenia milí priatelia.

Vaša Nacomi

 

 

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár